Чумацькі пісні Херсонщини

 
 

Чумацькі пісні Херсонщини
              Херсонські степи. Скільки доріг пролягало через ці степи. І по ним з п’ятнадцятого, а може й чотирнадцятого століття, аж до середини дев’ятнадцятого століття, скипіли своїми колесами чумацькі мажі, лунали чумацькі пісні. Дорога до Криму за сіллю була довгою, важкою, а іноді й небезпечною. З чумаками в дорозі траплялися різні пригоди. Доводилось боронитися від розбійників, ночувати в степу і рушати далі. Часто чумаків у дорозі могла спідкати хвороба, а то й смерть. Саме цьому чумаки були люди мужні, кмітливі, відчайдушні.

            Народ з повагою ставився до чумаків. Про їх мандри і пригоди складалися оповідання, легенди і пісні. Такими піснями багата і Херсонщина.

           Протягом останніх п’ятнадцяти років мені довелося записати декілька чумацьких пісень, які є шедеврами народної музично – поетичної творчості. В цих творах народ співчуває чумакам з приводу хвороби і смерті, висміює чумаків ледарів і пияків. Значна частина чумацьких пісень, це, наче, погляд на чумаків зі сторони, створені вони у селянському середовищі. Деякі ж пісні створені самими чумаками під час довготривалих подорожей. Особливої популярності на Херсонщині набула чумацька алегорична пісня «Ой горе тій чайці». В цьому збірнику я подаю кілька варіантів для того, щоб було видно, як пісня живе в нашому краї, видозмінюється, переробляється. Характерною ж особливістю чумацьких пісень нашого краю є їх широка розспіваність, помірний, а частіше повільний темп, надзвичайно широка тембральна палітра. Сьогодні чумацькі пісні на Херсонщині виконуються як окремими народними співаками, так і фольклорними гуртами в різних районах нашої області. Це говорить про значну популярність чумацьких пісень, незважаючи на те, що цей промисел занепав більш як півтора століття тому. А справа в тому, що в чумацьких піснях безіменні творці зуміли вкласти загальнолюдські художні і моральні цінності.Создан 15 июл 2014